Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

МАМА

Свирењето го поттикнува развојот на мозокот кај децата

Истражувањата на научниците покажаа дека свирењето некој музички инструмент во претшколската возраст има повеќекратна корист за развој на мозокот. Детето што пред седмата година научило да свири на некој инструмент – има подобра синхронизација и ритмички е поточно.

Експертите испитале 36 луѓе со музичко образование, делејќи ги во две групи. Во првата биле оние што научиле да свират пред седмата година, а во втората оние што првите часови ги имале подоцна. Во студијата е констатирано дека учењето бара координација помеѓу рацете и визуелните или аудитивните стимулси, што придонесува за подобар развој на мозокот и за побрзо созревање на сензорните и на моторичките делови на мозокот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement