Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

МАМА

Со секојдневната рутина им се доближивме поблиску од кога и да е: немојте да ги заборавите кога ова ќе помине!

Светскиот ден за свесност за аутизмот се одбележува на 2 април, а оваа година заради пандемијата предизвикана од коронавирусот се одбележа со пораката- да останеме сите дома за да го спречиме овој вирус и да се вратиме на нормалниот живот што побрзо!

Аутизмот во доба на корона и карантин

Лицата со аутизам и нивните семејства се сами во општеството, маргинализирани, изолирани, оставени сами на себе, без вистинските информации.

Во момент кога на сите ни е ограничено она што го сметаме за нормално, кога сме во изолација, разделени од семејството, пријателите, колегите, можеме да извлечеме порака од ситуацијата околу нас.

Во моментов со оваа рутина им се приближивме најблиску на оние на кои ова однесување им е секојдневна рутина низ годините- затворени во своите домови, избегнувајќи големи гужви, грчевито држејќи се до одредени рутини, срамежливо одејќи во маркет, криејќи се зад маски и ретко дружење со пријателите.

Кога ќе заврши пандемијата сите треба поинаку да се однесуваме и сфатиме дека има луѓе на кои сме им потребни, луѓе кои досега свесно или несвесно сме ги стигматизирале и маргинализирале, луѓе кои цел живот живеат вака како што ние живееме само неколку седмици.

Па да подадеме рака!

Прочитај

Wall Street

Британската влада доцна во четвртокот објави дека ќе воведе задолжителнен карантин за повратниците од Франција во сабота од 3 часот по полноќ, на британските...

Route 66

Со децении, Mercedes како концепт за луксузен автомобил е особено популарен во Америка, каде што го сакаат многу спортисти. Меѓу нив е и Мајкл...

Four Seasons

Viceroy Bali е луксузно одморалиште со триесет вили, што особено ќе ги израдува љубителите на ексклузивност, елеганција и егзотичност… Оваа област, која некогаш била...

Green Tea

Фантастичната линија на Џенифер Лопез е резултат на редовно секојдневно вежбање, но и добра исхрана. Латиноамериканската дива веќе откри дека секогаш се грижи за...