Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

МАМА

Разговарајте со бебето, ќе биде поинтелигентно

Ако родителите редовно им се обраќаат на нивните малечки, според истражувањата, тоа поволно влијае на нивниот ментален, но и физички развој.

Студијата покажала дека родителите треба да им зборуваат на децата така што ќе ги поврзуваат зборовите со значењето и ситуацијата. Кога ќе покажат „ова е портокал, а ова е чинија“, треба покасно портокалот да го стават во чинијата за детето да го сфати контекстот на приказната и така ја развива интелигенцијата уште во најрана возраст.

– Родителите ја создаваат интелигенцијата на детето преку говорот – кажува професорката по психологија Ени Ферналд од Университетото Станфорд.

Според нејзините зборови, на бебињата нетреба да им се зборува „бебешки” и со скратеници туку е подобро да се изговараат сложени реченици какви што се користат и во конверзација со возрасни.

Истражувањето е претставено на средбата на експерти при американското здружение за унапредување на науката. На состанокот експертите ја разгледувале и предноста на прешколското образование.

Тие препорачуваат предшколското образование да почнува од три наместо, како досега, од четири годишна возраст.

Прочитај

Route 66

Како што одминува времето, ексклузивните автомобили од пред неколку децении стануваат уште ексклузивни. Се разбира, ако преживеале и ако се во првобитна состојба. Цената...

Wall Street

Откако Вирџинија Робертс претходно изјави дека член на кралското семејство има кукла со големина и налик на себе, сега открила дека принцот Ендрју сексуално...

Fool Moon

Добитникот на Оскар Шарлиз Терон е една од најплатените актерки во Холивуд денес, и оваа убавица која денес го слави својот 45 роденден, порасна...

Fool Moon

Камерон Дијаз направи редок исклучок и необично се појави на малите екрани велејќи дека сега чувствува „,мир“ откако се повлече од центарот на вниманието...