Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

МАМА

Колку е добро вежбањето во периодот на бременост?

Добра вест: Вежбањето за време на бременост не е само бавна прошетка во маало и посетување на пренатална јога.

Вежбањето во бременост има минимален ризик по здравето, а всушност носи мнoгу придобивки за повеќето жени. Доколку докторот не ви советува да избегнувате тренинг, во тој случај препорачливо е да вежбате 20-30 минути на ден.

Тренингот може да вклучува брза прошетка, неколку круга во базен, пилатес или аеробик тренинг со слаб интензитет.

Не само што вежбањето во бременоста може да олесни многу непосредни здравствени проблеми, туку може да има и долгорочни придобивки.

Не е препорачливо да започнете со нова рутина за интензитетен тренинг, ако тоа не сте го практикувале на почетокот на бременоста.

Во крајна линија слушајте го вашето тело и изменете ги движењата со цел вашата бременоста да напредува.

Како да вежбате за време на бременоста погледнете во видеото:

Прочитај

Wall Street

Британската влада доцна во четвртокот објави дека ќе воведе задолжителнен карантин за повратниците од Франција во сабота од 3 часот по полноќ, на британските...

Route 66

Со децении, Mercedes како концепт за луксузен автомобил е особено популарен во Америка, каде што го сакаат многу спортисти. Меѓу нив е и Мајкл...

Four Seasons

Viceroy Bali е луксузно одморалиште со триесет вили, што особено ќе ги израдува љубителите на ексклузивност, елеганција и егзотичност… Оваа област, која некогаш била...

Green Tea

Фантастичната линија на Џенифер Лопез е резултат на редовно секојдневно вежбање, но и добра исхрана. Латиноамериканската дива веќе откри дека секогаш се грижи за...