Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

МАМА

Како на бебето на најлесен начин да му ја симнете температурата?

Кога вашето дете ќе добие температура веројатно правите сцена, дури и сами не знаете што да направите за да ја регулирате температурата.Прочитајте неколку совети за тоа како да се отстрани температурата на бебето.

Многу е важно додека детето има покачена температура, да пие многу течности. Температура не се симнува додека не надминува 38 степени, бидејќи телото тогаш се бори.

Ако температурата надминува 38 степени, првиот обид да се отстрани температура е да детето се истушира. Соблечете го целосно и оставето го да лежи голо пет минути. Температурата на водата со која ќе се тушира детето не треба да биде ладна, ниту премногу жешка. Туширајте го детето на ист начин како и кога нема температура.

Детето треба да се тушира 20-30 минути. Во кадата истурете вода и стави ги омилени играчки на детето да се релаксира и да не плаче.

Не го облекувајте веднаш, ставете пелени или гаќички и оставете го, на тој начин ќе падне температурата повеќе.

Прочитај

Green Tea

Се разбира, наводнување на растенијата и оптималното ниво на светлина се некои од најважните фактори кои ги одржуваат во живот, но ако сакате да...

Fine Living

Иако е лесно да се придржувате до пропишани мерки како физичка оддалеченост и да носите маска, додека патувате со авион е многу потешко, особено...

Cotton Club

По долгиот годишен одмор, Џенифер Лопез се врати на деловните обврски. Латиноамериканската дива моментално снима видео за нејзината нова песна во Њујорк. Тоа е...

Green Tea

Изложеноста на високи температури и екстремна топлина во текот на подолг временски период може да го постават вашето тело во состојба на прегревање. Ова...