Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

МАМА

Како да се препознае хиперактивност кај децата

Хиперактивност или недостаток на на внимание е многу тешко да се дефинира и да се постави како дијагноза. Околу 5-10% претшколски деца се хиперактивни, што значи два или три ученика од вкупно 30 во едно одделение.  Испитувањата покажуваат дека момчињата се похиперактивни од девојчињата и тоа во однос 3:1, додека кај девојчињата тој однос е 9:1.

Како да се препознае хиперактивност?

Симптомите на хиперактивност варираат.  Кај бебиња и мало дете можат да бидат:

 • Плачење, вриштење, вознемиреност, многу малку спиење
 • Грчење – тешко се храно и со мајчино и со адаптирано млеко во шишенце
 • Тешкотии при спиење
 • Можни тешкотии при лазење

Кај постари деца, покрајнаведените, се јавуваат и следниве симптоми:

 • Импулсивност, неспретност, несигурност
 • Допирање на секој и сешто
 • Континуирано движење – мрдање со нозете дурии кога седи
 • Трча насекаде наместо да оди, се качува насекаде наместо да седи
 • Ги вознемирува другите деца, можна е и агресивност
 • Неможе да се концентрира, никогаш не го завршува почнатото
 • Нормална или изразено висока интелигенција, ама сепак има лоши резилтати во школо
 • Слаб апетит
 • Лоша координација на раце и очи
 • Си ја кубе косата или се штипе, премногу зборува
 • Проблем со спиење – често се буди во текот на ноќта
 • Многу деца имаат проблем со говорот, слухот, видот или памтењето

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модниот бренд Miu Miu претстави кампања за пролет / лето 2021 година, што претставува заедница на неконформисти со жива личност. Миучија Прада реши да...

Cotton Club

Џо Бајден положи заклетва како 46-ти американски претседател на Соединетите Држави на церемонија во Вашингтон. Пред него се заколна и Камала Харис, првата потпретседателка...

Cotton Club

Дојде денот Доналд и Меланија, американскиот претседател и прва дама во заминување да ги напуштат Белата куќа и Вашингтон! Двојката се појави на церемонијата...

Fool Moon

Типот на личност, кој денес често го нарекуваат INFJ, Карл Јунг го сметал за најубав и редок. Што стои зад кратенката INFJ? Едноставно: интровертно,...

Advertisement