Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

МАМА

Децата треба да одат боси

Иако родителите, плашејќи се од настинка и повреда, не им дозволуваат на децата да излегуваат без обувки, експертите препорачуваат тие да одат боси како најдобар начин за развој на стапалата.

Штом проодат, дечињата имаат изразито слаб мускулен тонус и лигаменти, па родителите многу често се прашуваат постојат ли идеални чевли кои ќе им помогнат за правилен развој на коските, зглобните површини и лигаментите? Според експертите, такви обувки не постојат и затоа е најдобро децата да одат боси.

Имено, ортопедите наведуваат дека детското стапало подобро ќе се развива ако детето оди без обувки што е можно подолго и дека основната улога на чевлите е да штитат од студ.

Со оглед дека во моментов е лето, обувките повеќе не им се потребни на децата. Доколку родителите стравуваат од евентуални повреди, тие би требало да имаат на ум дека детето е доволно заштитено од различни ткива и со кожата, објаснуваат експертите.

„На децата  не им се неопходни обувките за да ги развијат нозете, тие само ги штитат од околината. Од друга страна, одењето без обувки придонесува за зајакнување и координација на мускулите на стопалото“, истакнува директорката на ортопедската хирургија во американскиот научен центар „Западен брег“, Керол Фреј.

Таа не е првиот експерт кој заговара одење без обувки како најдобар начин за развој на детските стапала, а научниците и порано нагласуваа дека тоа е и најдобрата превенција за рамни стапала.

Прочитај

Green Tea

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско … Поточно,...

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...