• Сподели на:

Како да препознаете жена која има потреба од секс?

___

Кога некој нема добар сексуален живот, таквиот недостаток може да се рефлектира во однесувањето и да предизвика мали проблеми во секојдневието. Спротивно на верувањето дека жените полесно се соочуваат со недостатокот на секс и можат да го прикријат, и тие, исто како и мажите кои немаат здрав сексуален живот лесно се забележуваат. Ова се дел од постапките кои покажуваат дека некоја жена има проблеми во љубовната интима.

Хроничен умор

Многу жени кои немаат редовен сексуален живот имаат проблеми со несоницата и затоа преку денот се уморни. Виновникот за тоа е хормонот окситоцин кој делува како седатив, а се лачи во текот на оргазмот. поради недостатокот на овој хормон, жените може да бидат вознемирени и да имаат проблеми со сонот.

Предвремено стареење

Во текот на сексот се лачи колаген, кој е задолжен за убав и младолик изглед на кожата. Поради недостатокот на колагенот, кожата ќе изгледа постаро.

Проблеми со кожата

Акните и мозолчињата на лицето се појавуваат кај жените со недостаток на прогестеронот што телото го произведува во текот на сексот.

Непријателско однесување кон другите луѓе

Покрај физичките, често постојат и психички последици од недостатокот на секс. Жените кои не се сексуално задоволени често се непријателски настроени кон околината.

Слаба отпорност на болка

Окситоцинот кој се лачи во текот на сексот делува како природен лек против болки и грчеви, па жените кои не се сексуално активни често мораат да земаат лекови против болки.

Слаб имунитет

Сексуалните односи ја подобруваат општата состојба на организмот и го зголемуваат бројот на антивирусните антитела за 30 проценти.

Меморија

Сексот влијае и на циркулацијата, а со самото тоа и на подобрата работа на мозокот и меморијата.

Незадоволство од својот изглед

Недостатокот на секс може да влијае на самодовербата, па жените кои имаат недостаток од интима со партнер чесно немаат верба во себе и се константно незадоволни од својот изглед.


Оставете коментар

___