Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Секс и Врска

Четирите фази на сексот

Понекогаш толку сме “напалени’ што дури не ни имаме време комплетно да се соблечеме, па затоа најчесто многу од фазите во сексот се прескокнати.

Но, како треба еден нормален сексуален однос да се одвива кои чекори нашите партнери најчесто ги прескокнуваат?

Еве кои се фазите на сексот?

I фаза

Возбудувањето е почетната фаза на секој сексуален чин. Тоа е делот кога мажот ја милува и бакнува својата партнерка по сите ерогени зони на телото. Жените честопати се препуштаат на задоволството и забораваат дека партнерот треба да биде милуван и бакнуван, особено во пределот на гениталиите.

Во оваа фаза, во пределот на гениталиите доаѓа крв, усните и клиторисот набабруваат, а вагината и грлото на матката се прошируваат. Осетливоста на ерогените зони се повеќе ќе започне да се зголемува, како фазите продолжуваат.

II фаза

Следува фазата пред оргазмот. Во никој случај не треба да ја прескокнеме оваа фаза. Многу мажи често погрешно ги толкуваат знаците и започнуваат да пенетрираат во вагината штом забележат дека таа е влажна, иако треба да продолжат со заедничката стимулација. Тие мислат дека повлекувањето на клиторисот ја има истата функција како пенисот по оргазмот, а не сфаќаат дека тоа е знак дека оргазмот се приближува.

Оваа фаза е важна затоа што доколку пенетрацијата настапила премногу брзо, уживањето на жената нема да биде целосно, а од друга страна е доста значајна за интензитетот на оргазмот.

III фаза

Третата фаза е секако оргазмот. До него може да се стигне со орален секс кој ќе ги доведе партнерите до оргазам или мажот продолжува со пенетрацијата со што се трие од усните на вагината и предизвикува вагинален оргазам.

IV фаза

По оргазмот и грчењето на мускулите на вагината, клиторисот се враќа во првобитната положба, додека за останатите делови од половите органи е потребно време.

Прочитај

Wall Street

Piaget Altiplano Ultimate го пронајде своето место меѓу светските рекорди, сместувакќи 167 поединечни делови во куќиште длабоко 2 mm без било каков компромис. И...

Fine Living

Во изминатите неколку недели, New York е на насловите во сите вести и весници како град кој е најсилно погоден од корона вирусот… Ситуацијата...

Cotton Club

Долгогодишното лице на брендот Prada, моделот Freja Beha Erichsen, го освои водечкото место во својата нова кампања пред есен 2020…. Фотографирала David Sims, се...

Green Tea

Иноваторите од компанијата Matrix Industries ги слушнаа нашите поплаки и го креираа Juno – уред кој може инстант да ги разлади вашите омилени пијалоци....