Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Вкусни мини пици

Состојки:

* 2 готови теста за пица

* 2 домати

* моцарела сирење

* марула

* босилек

* сол и бибер

* маслиново масло

Постапка:

Загрејте ја плотната на скарата, премачкана со малку маслиново масло.

Исечете ги доматите на кругови и зачинете ги со маслиново масло, сол и бибер.

Оставете го тестото за пица малку да се одмрзне и исечете го на помали парчиња.

Намачкајте го тестото со маслиново масло и ставете го на скарата. Печете го околу 5 минути од една страна, додека да добие златно жолта боја. Потоа превртете го од другата страна и наредете врз секое парче тесто по едно парче домат, сецкана марула, зачинете со босилек, па најгоре стевете парче Моцарела сирење.

Печете ги пиците уште 5 минути, додека да се растопи сирењето.

Послужете ги топли.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Фотографката Никол Луиз Перкинс од Велика Британија, која моментално работи во средно училиште за деца со посебни потреби, го осмисли проектот Даун Дизни, во...

Cotton Club

Некои се сигурни дека маските кои донекаде штитат од коронавирус се модна изјава, на другите не им е грижа, па затоа ги ставаат најчестите...

Fool Moon

Лавот сака да биде во центарот на вниманието, Овенот сака личен обожавател, а Стрелецот сака авантура и некој што може да го следи неговото...

Fool Moon

Лилјанот е цвет што претставува доблест и чистота во христијанството и со тоа се поврзува со Пресвета Богородица, за што сведочат и делата на...