• Сподели на:

Вкусни мини пици

___

Состојки:

* 2 готови теста за пица

* 2 домати

* моцарела сирење

* марула

* босилек

* сол и бибер

* маслиново масло

Постапка:

Загрејте ја плотната на скарата, премачкана со малку маслиново масло.

Исечете ги доматите на кругови и зачинете ги со маслиново масло, сол и бибер.

Оставете го тестото за пица малку да се одмрзне и исечете го на помали парчиња.

Намачкајте го тестото со маслиново масло и ставете го на скарата. Печете го околу 5 минути од една страна, додека да добие златно жолта боја. Потоа превртете го од другата страна и наредете врз секое парче тесто по едно парче домат, сецкана марула, зачинете со босилек, па најгоре стевете парче Моцарела сирење.

Печете ги пиците уште 5 минути, додека да се растопи сирењето.

Послужете ги топли.


Оставете коментар

___