Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Витаминска супа од зеленчук: брзо и вкусно

Основниот рецепт можете да го збогатите со дополнувања по ваш избор.

Состојки:


1 кромид
2 моркови
3 компири
1 мала тиквица
зеленчук по ваш избор
масло или путер


Подготовка:
На малку маснотија, издинстајте го исчистениот и сецкан кромид, додавајќи малку вода – за добие стаклен изглед. Посолете го кромидот додека се динста.
Излупете го и исецкајте го морковот, а потоа додадете го и пржете го накратко.
Излупете и исецкајте ја тиквицата и издинстајте ја во малку вода, бидејќи ќе испушти многу течност.
Сега истурете литар вода и додадете ги исчистените и на коцки исецкани компири.
Додадете петти вид зеленчук по ваш избор.
Може да биде свежа пиперка (во овој случај, додадете само една, бидејќи нејзиниот вкус и арома се доста силни и ќе ги надмине другите видови зеленчук).
Може да биде грашок, додадете еден грст свеж или замрзнат грашок (во исто време како компирот).
Можете да додадете мала китка карфиол или брокула, како и свежа зелка, која прво добро ќе ја попарите со врела вода.
Кога зеленчукот ќе биде сварен, зачинете ја супата со сув зачин и посипете со бибер и ситно сецкан магдонос.

Прочитај

Wall Street

Понекогаш пандемија, здодевност и премногу слободно време, можат да донесат луди идеи… Ова е точно случајот со златарникот од Мичиген, Џони Пери, чија продавница...

Green Tea

Ние ви споделуваме листа на пет видови на лекови кои дефинитивно треба да ги имате со вас на одмор во случај на најчести летни...

Route 66

Кога станува збор за транспортните средства, Џејмс Бонд е најпознат по неговиот вкус поврзан со автомобилите… Меѓутоа, ако компанијата Триумф праша нешто, моторите би...

Route 66

Bugatti Chiron е вистинско инженерско чудо што покажува што може да се постигне кога автомобилскиот инженеринг се движи кон апсолутна граница. Речиси секоја компонента...