• Сподели на:

Торта со богат вкус на лешник

___

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

За тестото:

–      3 јајца

–      3 лажици шеќер

–      3 лажици брашно

–      малку пециво

 За кремот:

–      ½ л млеко

–      ½ л слатка павлака

–      150 гр шеќер

–      150 гр наполитанки со вкус на лешник

–      200 гр лешници, печени и мелени

–      100 гр мелени бисквити

 НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Загрејте ја рерната на 160 степени. Изматете ги јајцата со шеќерот и додајте го брашното и прашокот за пециво. Печете го тестото околу 15 минути.

За филот – изматете ја слатката павлака како цврст снег. Загрејте го млекото со шеќерот, додека тој не се растопи. Изладете го па додајте ја изматената слатка павлака, смелените бисквити, издробените наполитанки, и мелени лешници. Убаво измешајте.

На изладеното тесто ставете го филот. Одозгора ставете дебел слој на шлаг и украсете по желба.


Оставете коментар

___