Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Тајниот рецепт за домашни палачинки со меурчиња кои се топат во уста

Палачинки – најслаткото задоволство кое секој го прави на свој начин. Но, секогаш постои рецепт кој ќе ве направи главни кога се работи подготовката на тестото за палачинки.

tajniot-recept-za-domasni-palacinki-so-meurcinja-koi-se-topat-vo-usta-1.jpg

Палачинките со дупчиња не се „грешка“ или неуспешен краен резултат, напротив, за нив постои таен руски рецепт.

За да ги добиете палачинките со дупчиња кои се топат во уста, потребни ви се следниве состојки:

  • 1 шолја јогурт
  • 1 јајце
  • 1 шолја брашно
  • 1/3 лажичка сода бикарбона
  • 1 лажичка масло
  • ½ шолја кисела вода
  • 1 лажичка шеќер
  • 1/3 лажишка сол

Подготовка:

Јогуртот, јајцата, шеќерот, солта и брашното измешајте ги во еден сад.

Во шолјата со кисела вода додадете ја бикарбоната, измешајте и брзо додадете ја во садот со останатите состојки за да направите тесто.

Измешајте добро и оставете го тестото да отстои 10 минути.

Потоа печете тенки палачинки на масло во загреана тава.

tajniot-recept-za-domasni-palacinki-so-meurcinja-koi-se-topat-vo-usta-4.jpg

tajniot-recept-za-domasni-palacinki-so-meurcinja-koi-se-topat-vo-usta-2.jpg

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Читањето книги пред спиење го подобрува квалитетот на спиењето, го намалува стресот, го подобрува расположението и ни помага да донесуваме подобри и поправилни одлуки,...

Uncategorized

2 октомври е најголемиот државен празник на Република Гвинеја. На овој ден, Гвинеја ја прославува независноста од Франција. 2018 е важна година, бидејќи токму...

Совети за Секс и Врска

Ја љубам мојата сопруга и не се срамам да го покажам тоа. Ја сакам наутро, кога е без грам шминка, сонлива и со коса која...

Лице

Сите знаеме дека маскарата не би требало да ја користиме подолго од 6 месеци, колку и да е во добра состојба, а пудрата не...

Advertisement