• Сподели на:

Свинскo Фрикандо во Селска Фурна

___

1 кгр. свинско фрикандо
2 лажици доматена салца
2 лажици мајонез
1 лажица сенф
мајчина душица
масло
сол

Ставете го фрикандото вo тенџере со вода и варете го додека омекне. Извадете го oд водата и ставете го во тава и додадете ги сите состојци. Ставете ја тавата во рерна и печете го фрикандото на 200° додека не добие црвеникава боја. Се служи со сос од печурки и пржени кoмпири.


Оставете коментар

___