Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Стекови во сос од зеленчук

Потребни состојки:

  • 400гр телешки стек
  • 1 црвена и 1 жолта пиперка
  • 3-4 домати
  • 2 чашниња лук
  • 1 дл црно вино
  • сол
  • бибер
  • сецкан магдонос

Начин на подготовка:

Истолчете ги шницлите, посолете и тркалајте во брашно од сите страни, па потоа пржете додека не порумени. Поместете на една страна од тавата или извадете на чинија. Додадете пиперка исецкана на коцки и кратко пропржете, потоа додадете сецкан лук и на крајот домати кои претходно сме ги излупиле и ситно исецкале.

Сега шницлите може да се вратат назад, истурете црвено вино и се зачинете по вкус. Динстајте на тивок оган додека виното не испари, а сосот не се згусне, на крајот посипете со сецкан свеж магдонос. Послужете со прилог од варен ориз или пире од компири по желба.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Advertisement