• Сподели на:

Сочен викенд ручек: Компир пица со пршута

___

Кога времето е пријатно за шетање, никој не сака да поминува долги часови во кујната за да зготви нешто, но затоа секој сака да ужива во вкусен и сочен викенд ручек.

socen-vikend-rucek-kompir-pica-so-prshuta-001.jpg

Имаме предлог како најбрзо да зготвите вкусна пица од компири:

Потребни состојки:

  • Еден компир
  • Маслиново масло
  • Пармезан
  • Доматен сос
  • Свежи печурки
  • Моцарела
  • Едно јајце
  • Пршута (или друг сувомеснат производ по желба)


Подготовка:

Исечкајте го компирот на тенки округли парчиња и истите наредете ги во круг во садот каде ќе го пржите. Претходно ставете малку маслиново масло.

На кругот компири наросете пармезан и покријте го садот. Пржете 5 минути на ниска температура.

По 5 минути додадете ги доматниот сос, печурките, моцарелата и јајцето, гответе 5 минути на средна температура.

Потоа додадете ја пршутата и готови сте.


Оставете коментар

___