Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Сендвичи за повеќе енергија во текот на денот: 21 комбинација од состојки

Тостот е најверојатно едно од првите јадења што ви доаѓаат на памет кога ќе помислите што вкусно да направите за појадок.

21-ideja-za-vkusen-pojadok-vo-forma-na-tost-so-koj-kje-imate-energija-preku-cel-den-01.jpg

Сепак тостот не мора секогаш да биде онаа добро позната комбинација на некој сувомесен производ и кашкавал, туку нешто сосема поинакво и позабавно.

Врвните готвачи велат дека кога е храната во прашање можностите за комбинирање на вкусовите и состојките се бескрајни, а токму тоа го покажуваат и следните идеи за тоа како да си подготвите вкусен појадок во форма на тост, кој изобилува со хранливи состојки благодарение на кои ќе се чувствувате енергично во текот на целиот ден.

1. Парчиња авокадо + фета сирење + калинка + маслиново масло

21-ideja-za-vkusen-pojadok-vo-forma-na-tost-so-koj-kje-imate-energija-preku-cel-den-02.jpg

2. Малини + капини + босилек + крем сирење

21-ideja-za-vkusen-pojadok-vo-forma-na-tost-so-koj-kje-imate-energija-preku-cel-den-03.jpg

3. Диња + сечкани ореви + агава сируп + козјо сирење

21-ideja-za-vkusen-pojadok-vo-forma-na-tost-so-koj-kje-imate-energija-preku-cel-den-04.jpg

4. Сечкана банана + путер од бадеми + чиа семе

21-ideja-za-vkusen-pojadok-vo-forma-na-tost-so-koj-kje-imate-energija-preku-cel-den-05.jpg

5. Ситно сечкан целер + суво грозје + путер од кикирики.

21-ideja-za-vkusen-pojadok-vo-forma-na-tost-so-koj-kje-imate-energija-preku-cel-den-06.jpg

6. Грав + салца + коријандер + пржено јајце

21-ideja-za-vkusen-pojadok-vo-forma-na-tost-so-koj-kje-imate-energija-preku-cel-den-07.jpg

7. Козјо сирење + сечкани јагоди + зелени зрна соја + балсамико + морска сол

21-ideja-za-vkusen-pojadok-vo-forma-na-tost-so-koj-kje-imate-energija-preku-cel-den-08.jpg

8. Сечкан ананас + младо бело сирење + сечкани индиски ореви

21-ideja-za-vkusen-pojadok-vo-forma-na-tost-so-koj-kje-imate-energija-preku-cel-den-09.jpg

9. Кељ + омлет од 1 јајце + чедар кашкавал

21-ideja-za-vkusen-pojadok-vo-forma-na-tost-so-koj-kje-imate-energija-preku-cel-den-10.jpg

10. Сечкани суви смокви + рикота + сусам

21-ideja-za-vkusen-pojadok-vo-forma-na-tost-so-koj-kje-imate-energija-preku-cel-den-11.jpg

11. Сечкано манго + моцарела + сок и кора од лимета

21-ideja-za-vkusen-pojadok-vo-forma-na-tost-so-koj-kje-imate-energija-preku-cel-den-12.jpg

12. Пире од авокадо + зелени зрна соја + никулци + сок од лимон

21-ideja-za-vkusen-pojadok-vo-forma-na-tost-so-koj-kje-imate-energija-preku-cel-den-13.jpg

13. Сечкана круша + рикота + мед

21-ideja-za-vkusen-pojadok-vo-forma-na-tost-so-koj-kje-imate-energija-preku-cel-den-14.jpg

14. Хумус + сечкани ореви + калинка

21-ideja-za-vkusen-pojadok-vo-forma-na-tost-so-koj-kje-imate-energija-preku-cel-den-15.jpg

15. Мелени леблебии + парче домат + пржено јајце

21-ideja-za-vkusen-pojadok-vo-forma-na-tost-so-koj-kje-imate-energija-preku-cel-den-16.jpg

16. Сечкани урми + фета сирење + сечкани бадеми

21-ideja-za-vkusen-pojadok-vo-forma-na-tost-so-koj-kje-imate-energija-preku-cel-den-17.jpg

17. Сечкани сливи + путер од сончоглед + ленено семе

21-ideja-za-vkusen-pojadok-vo-forma-na-tost-so-koj-kje-imate-energija-preku-cel-den-18.jpg

18. Сечкано јаболко + мед + сино сирење

21-ideja-za-vkusen-pojadok-vo-forma-na-tost-so-koj-kje-imate-energija-preku-cel-den-19.jpg

19. Маринара сос + јајце на око + пармезан + босилек

21-ideja-za-vkusen-pojadok-vo-forma-na-tost-so-koj-kje-imate-energija-preku-cel-den-20.jpg

20. Кимчи + сечкани тврдо варени јајца + црн сусам

21-ideja-za-vkusen-pojadok-vo-forma-na-tost-so-koj-kje-imate-energija-preku-cel-den-21.jpg

21. Чаден лосос + краставица + крем сирење + млад кромид

21-ideja-za-vkusen-pojadok-vo-forma-na-tost-so-koj-kje-imate-energija-preku-cel-den-22.jpg

Прочитај

Uncategorized

2 октомври е најголемиот државен празник на Република Гвинеја. На овој ден, Гвинеја ја прославува независноста од Франција. 2018 е важна година, бидејќи токму...

Совети за Секс и Врска

Ја љубам мојата сопруга и не се срамам да го покажам тоа. Ја сакам наутро, кога е без грам шминка, сонлива и со коса која...

Лице

Сите знаеме дека маскарата не би требало да ја користиме подолго од 6 месеци, колку и да е во добра состојба, а пудрата не...

Совети за Фитнес

Младата студентка Алис Лајвинг пред само година дена се одлучила да живее здраво и со таа одлука се трансформирала во фитнес кралица. Алис имала...