Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Салата со туна и пченка

Состојки:

1 голема конзерва туна во парчиња

1 главица Кромид (помала)

300 гр пченка во конзерва

1 ½ лажица мајонез

1 ½ лажица павлака

малку сол

малку Мајчина душичка

Подготовка:

1.Пченката ја ставаме во сад со солена вода да се вари. Земајќи во предвид дека е од конзерва, времето на варење е кратко (замрзнатата пченка подолго се вари).

2.Додека се вари пченката, ја отвораме конзервата со туна и ја цедиме од маслото ( важно е да нема дополнителни течности за салатата да биде компактна).

3.Кромидот го сечкаме на парчиња и го мешаме со туната.

4.Сварената пченка ја цедиме и ја оставаме околу 5 до 10 минути на цедалка за да се олади.

5.Оладената пченка ја мешаме со туната и додаваме мајонез, павлака, сол и мајчина душица.

6.Највкусна е кога е ладна, па затоа ве советувам да ја држите во фрижидер до самото послужување.

7.Во салатата може (по ваша желба) да додадете се што ќе ви падне на памет (сечкани кисели краставици, сварени јајца, сенф…). Освен како прилог на некое јадење, оваа салата може да се користи и како намаз.

Прочитај

Green Tea

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско … Поточно,...

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...