• Сподели на:

Салата Salsa Fresca

___

  • 2 средни патлиџани, ситно сецкани
  • 1 мал бел кромид, сецкан на мали парчиња
  • 1 мало чили пиперче, ситно сецкано
  • 1 главица лук, ситно сецкано
  • ½ шолја свеж магдонос, синтно сецкан
  • 1 лажица свеж лимонов сок
  • Сол и бибер по желба

Чекор 1

Во среден сад ставете ги заедно ситно сецканите парчиња од патлиџан, кромид, лик, чили и прелејте со лимонов сок. Зачинете по желба и измешајте да се искомбинира добор. Оставете да опстои 15 минути (ако имате можности и до 4 часа). Ставете ги ливчињата од магдонос на врв пред да сервирате.


Оставете коментар

___