• Сподели на:

Рецепт на денот: Солени бомбици повкусни од топено сирење

___

Овие солени бомбици претставуваат вистинско откровение за секој кој ќе ги проба.

Сите вие кое сте љубители на топеното сирење, ова е рецептот кој веднаш ќе го научите на памет и ќе стане редовен оброк на вашето мени.

Состојки:

  • 500g биено сирење
  • 3 лажици рендан пармезан
  • 1 јајце
  • 100g брашно
  • ½ лажичка оригано
  • лебни трошки
  • масло

Начин на подготовка:

Изрендајте го биеното сирење, додадете го пармезанот и јајцето и добро измешајте.

Soleni-bombici-koi-se-topat-vo-usta-02

Во добиената смеса додајте го брашното и ориганото.

Soleni-bombici-koi-se-topat-vo-usta-03

Измесете го убаво тестото, a ако гледате дека премногу е течно додадете уште малку брашно.

Soleni-bombici-koi-se-topat-vo-usta-04

Од добиеното тесто направете топчиња кои подоцна ќе ги извалкате во лебни трошки.

Soleni-bombici-koi-se-topat-vo-usta-05

Топчињата сo лебни трошки пржете ги во масло додека не поруменат.

Soleni-bombici-koi-se-topat-vo-usta-06

По вадењето ставете ги на салфетка која ќе го впие вишокот масло.

Soleni-bombici-koi-se-topat-vo-usta-07


Оставете коментар

___