Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Равиоли со спанаќ и сирење

Состојки:

500 мл сос од домати

50 мл вода

1 среден морков (рендан)

350 г равиоли со сирење

250 г свеж спанаќ (грубо исечкан)

100 г моцарела сирење (или обично бело сирење издробено)

2 супени лажици рендан пармезан

Подготовка:

1.Загрејте ја рерната на 200 степени.

Во подлабок сад измешајте го доматниот сос, водата и морковот. Истурете тенок слој од сосот на дното на тавчето за печење.

2.Врз сосот ставете третина од равиолите, половина од спанаќот и половина од белото сирење. Повторете ја постапката уште еднаш и завршете со слој тестенини.

3.Остатокот од сосот истурете го одозгора и посипете го пармезанот. Затворете го тавчето со алуминиумска фолија и печете околу 35 минути.

4.Потоа тргнете ја фолијата и печете уште 10-15 минути или додека тестенината сосема не омекне. Добар апетит!

Прочитај

Wall Street

Како што ќе кажат луѓето – не треба да се поправа тоа што е расипано… Сепак, станува збор за Omega брендот, кој всушност веќе...

Four Seasons

Кога некој би ве прашал кое е вашето омилено место на нашата планета, што би му одговориле? Поточно, дали би избрале само едно место?...

Fool Moon

Ни делува речиси не возможно да уживаме во момент на мир додека глобалната пандемија се уште го освојува светот… Едноставно не можеме да ги...

Route 66

Nissan & Italdesign пред две години соработуваа на заеднички проект, како би ја прославиле педесеттата генерација на GT-R и италијанската дизајнерска куќа… Резултатот од...