Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Пржени печурки со тост лепчиња и пржени јајца

Време на подготовка: 30 минути / ќе послужите 4

 

  • 1 кришка тост лепче
  • 3 супени лажички маслиново масло
  • 2 главици лук, исечкани
  • ½ килограм свежи шампињони, исечкани
  • сол
  • црвен пипер
  • ¼ чаша бело вино
  • 2 ливчиња мајчина душица
  • 4 јајца

pecurki

Чекор 1

Загрејте ја рерната на 200 степени. Тостирајте ја кришката леб. Откако ќе завршите, исечете ја кришката на две половини.

 

Чекор 2

Пропржете го лукчето во маслиново масло на тивко, околу 1 минута. Зголемете ја температурата на пржење и додадете ги печурките, додека не станат златно кафени, што значи пржете ги околу 10 минути. Додајте сол и црвен пипер. Потоа, додадете го белото вино, а краток момент подоцна и ливчињата од мајчина душица. Промешајте и тргнете ја тавата за пржење од шпоретот.

 

Чекор 3

Направете 4 дупки во миксот од печурки и во секоја искршете по едно јајце. Вратете ја тавата на шпорет и пржете околу 4 минути. Врз јајцата посипете сол и црвен пипер.

Прочитај

Green Tea

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско … Поточно,...

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...