Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Пита со модар патлиџан

Потребни состојки:

 • 1кг модар патлиџан
 • 1 страк праз
 • Главица кромид
 • 500гр кори за пита
 • Чаша варен ориз
 • 250мл газирана минерална вода
 • Китка магдонос
 • Бибер
 • Зачини
 • Сол
 • Оригано
 • Масло

Начин на подготовка:

Патлиџанот излупете го, изрендајте и варете десет минути во посолена зовриена вода. Потоа исцедете и динстајте 15 минути со пропржен сецкан праз и кромид. На крајот додадете сварен ориз и зачини, а потоа редете ја питата прскајќи ја секоја кора со малку масло и кисела вода. Пред печење исечете ја питата на парчиња и попраскајте со кисела вода. Оставете да отстои околу еден час, а потоа печете во добро загреана рерна.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Advertisement