• Сподели на:

Печени пиперки со пршута

___

Состојки:

4 пиперки

100 г павлака, кајмак или крем сирење

4 парчиња пршута

Подготовка:

1.Пиперките пресечете ги на половина. Секоја од нив наполнете ја со крем сирење.

2.Пиперките убаво обвиткајте ги со пршута, за да при печењето не се случи да протече крем сирењето.

3.Загрејте ја рерната на 190 степени. Наредете ги пиперките во тава за печење обложен со хартија за печење.

4.Печете околу 10 минути. Во меѓувреме направете си го вашето омилено сосче -тартар или таратор е супер опција и уживајте.

 


Оставете коментар

___