• Сподели на:

Печени домати со рузмарин

___

Состојки

* 2 домати

* 2 лажици путер

* 6 лажици ситно сецкан кромид

* 150 гр. лебни трошки

* 1 лажичка рузмарин

* сол и бибер

Постапка

Загрејте ја рерната на 200 степени.

Пресечете ги доматите на половина. Одстранете ја срцевината и наредете ги врз плех за печење со пресечената страна нагоре. Зачинете ги со сол и бибер.

Загрејте го путерот во тава на среден оган. Пржете го сецканиот кромид 1-2 минути. Потоа додадете ги лебните трошки и рузмаринот и добро промешајте. Поделете ја смесата во четирите половинки од доматите и малку притиснете ја со лажица. Печете ги доматите во загреаната рерна околу 5 минути или додека лебните трошки не добијат златно жолта боја.


Оставете коментар

___