Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Пченкарна “палачинка” со сос од авокадо

Сосотојки:

525гр пченка

1 главичка кромид

2 јајца

15 гр коријандер

125 гр брашно

1 лажичка прашок за пециво

малку сол

 

За Сос:

2 авокада

15 гр коријандер

2 лажици лимонов сок

2 млади кромидчиња

1 патлиџан

табаско сос

сол и бибер

 

Припрема:

Палачинките се прават од свежа пченка.

Одвојте ги зрната од пченката и ставете во блендер.  Сочувајте една шака зрна.

Додадете го исецканиот кромид (не многу ситно), и останатите состојки за тестото. Измешајте ги, ама не премногу.

Префрлете ја смесата во длабока чинија и додадете ги зрната пченка. Промешајте.

На загреана тава со малку зејтин ставајте по 2 лажици од смесата и пржете од двете страни.

За сосот исечкајте го авокадото на коцки и ставете го во чинија. Додадете го сецканиот патлиџан и младото кромитче исечено на ленти. Додадете сол и бибер, лимонов сок, и капка табаско сос. Измешајте.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Не знаеме многу градови што можат убавините да ги насочат кон нивните канали. Поради поврзаноста со канализацијата, на многумина им звучи валкано и миризливо...

Green Tea

Некои рецепти бараат многу напор и време, додека други лесно се подготвуваат за само неколку минути и од само неколку состојки како овие чоколадни...

Fool Moon

Со години, обожавателите на книгите за Хари Потер велат дека сакаат серија што ќе се одвива во волшебнички свет и се чини дека сега...

Cotton Club

Додека многу sвезди имаат асистенти кои ќе направат сè за нив, вклучително и вршење класични секојдневни работи како одење во самопослуга, некои славни личности...

Advertisement