Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Парфе од банани

За 5 порции:

Потребни состојки:

  • 1 зрела банана
  • 250 мл слатка павлака
  • јајце
  • Шеќер
  • Рум

 

Начин на подготовка:

Бананата исечете ја на парченца и  испасирајте.

Јајцaeто измешајте го со малку шеќер.

Изматете цврст шлаг и во чинија измешајте го со јајцата и соединете.

Потоа додадете  во смесата по желба малку рум.

Добро измешајте и распоредете ја смесата во 5 чаши.

Ставете ги во фрижидер добро да се оладат и послужете…

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Не мора да чекате лето за да носите плетени торби. Плетени чанти видовме во колекциите на многу брендови за сезоната пролет/лето. На пример, Dolce...

Fool Moon

Вивиен Вествуд наполни 80 години – а легендарната дизајнерка реши да го прослави роденденот на поинаков начин. Во чест на нејзиниот роденден, таа ќе...

Four Seasons

Ако не сте месојад, веруваме дека оваа листа ќе ви помогне. Но, дури и да сте месојад, не е важно, можеби овие градови ќе...

Green Tea

Целерот е познат како природен антисептик Секој природен лек е добредојден за време на пандемија, а истото важи и за сокот направен од целер,...

Advertisement