• Сподели на:

Овошен колач со цимет

___

Состојки: 

2 јајца

6 лажици шеќер

1/2 шолја масло

кесичка прашок за пециво

лажичка цимет

1/2 шолји млеко

1-2 лажици брашно

500 г сезонско овошје

Подготовка:

Изматете ги јајцата, шеќерот, маслото, прашокот за пециво, циметот, млекото и брашното.

Тестото сипете го во подмачкана тепсија обложена со хартија за печење.

Одозгора наредете го овошјето и печете во рерна.


Оставете коментар

___