Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Овесни колачиња со банана

Специјалитетот кој следи е вистинско уживање за вашиот вкус, но исто така има мал ефект врз дигестивните органи и нивното функционирање.

Состојки:

4 зрели банани

3 дл овесни снегулки

1 дл сецкани ореви, 50 гр темно чоколадо,

1/2 лажичка цимет

Подготовка:

При купувањето на банани, не заборавајте да се земат само оние кои се целосно зрели. Најдобро е да нивните кори се жолти со кафеави дамки.

Се пасираат бананите во подлабок сад. Добро промешајте го овесот со бананите и додадете сецкани ореви, мелено темно чоколадо и цимет. Обликот колачиња е ваш избор, но би било убаво да не бидат премногу дебели и да се редат во сад за печење. Се пече во загреана рерна околу 15 минути на 180 степени. Овесни колачиња со банана се многу вкусни и топли и ладни.

Прочитај

Four Seasons

Од Патагонија до Тасманија, овие дванаесет оддалечени одморалишта се дизајнирани да одржуваат далечина и да извлечат максимум од самотија и приватност… Долго пред зборовите...

Wall Street

Секој маж сака да мириса убаво, а секоја жена сака намирисан маж. Затоа е многу важно да изберете парфем што ќе ве направи среќни....

Fine Living

Можете ли да си го замислите животот, во кој излегувате во дворот пред вашата куќа и се качувате во вашата луксузна јахта, со која...

Fool Moon

Лего додаде уште една неверојатна серија на својата Technic линија – истата со помош на Bugatti Chiron претставена во 2018 година, на која постојано...