• Сподели на:

Од две состојки, готови за 10 минути: Чоколадни коцки кои се топат во уста

___

Кога ќе помислиме на лесни и едноставни рецепти за десерт, поголемиот дел од нас помислуваат на некои едноставни колачи и торти за кои сепак ви треба барем половина час…

od-2-sostojki-gotovi-za-10-minuti-cokoladni-kocki-koi-se-topat-vo-usta-1.jpg

Овие чоколадни коцки од само две состојки ќе му дадат нова смисла на зборот едноставност.

Состојки:

  • 285g темно чоколадо
  • 165g кремаст путер од кикирики

Начин на подготовка:

1. Стопете го путерот од кикирики во тенџере на тивок оган, постојано мешајќи.

2. Додадете го темното чоколадо и продолжете да мешате додека истото не се стопи и не добиете хомогена смеса.

3. Обложете тава со алуминиумска фолија и ставете ја смесата.

4. Ставете ја тавата во фрижидер и оставете да се излади најмалку 4 часа или цела ноќ.

5. Отстранете ја алуминиумската фолија и исечете на коцки.


Оставете коментар

___