Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Нутела ролат

Тој  толку лесен што може да го имате за појадок или вечера со една чаша млеко. Децата едноставно го обожаваат.

Потребни состојки:

–      7 јајца

–      7 лажици шеќер

–      7 лажици брашно

–      половина кесичка пециво

–      нутела

Подготовка:

Пенесто изматете ги жолчките со шеќерот. На страна измешајте ги белките во цврст снег, па додајте ги во изматените жолчки. Додајте го брашното и пецивото и промешајте полека со дрвена лажица. Обложете ја тавата за печење со хартија и ставете ја смесата. Печете околку 15 минути на 170 степени.

Испечениот бисквит извадете го ис тавете го на крпа за да се излади. Премачкајте го со нутела и свиткајте го во ролна. Ролатот ставете го во фрижидер да се излади убаво. Потоа пресечете го на парчиња со дебелина од 2 цм и послужете.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Advertisement