• Сподели на:

Нутела чизкејк со кикиритки (без печење)

___

Се меси тесто и се става во тркалезен калап(бр 26) убаво се мазни и се остава во фрижидер 30тина мин додека се припрема филот.
Во мегувреме се припрема филот. Се мати пенасто крем сирењето а настрана се мати слатката павлака со шекерот,и му се додава на крем сирењето. Се дели на 2 дела.
Во едниот дел се додава 4-5 лажици нутела. Врз бисквитите се става белиот фил, па нутела филот и се посипува со кикиритки. Се остава убаво да се стегне 3-4 саати во фрижидер.
Доколку сакате поцврст фил -1 кесичка желатин се кисни во 30мл ладна вода, откако ќе искисни се става на оган да се стопи желатинот и се додава во слатката павлака матејки со миксерот.

Состојки:
За подлога:
30 парчиња мелени бисквит
6 лажици путер
2 лажици млеко
За фил:
300гр крем сирење
200мл слатка павлакa
1 шола шекер
5 лажици нутел
1 желатин
За украсување:
100гр сецкани кикиритки

 


Оставете коментар

___