Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Неодолив лазања сендвич

Потребни состојки:

  • 100г. рикота
  • неколку кришки леб (во зависност од тоа за колку луѓе готвите)
  • 70г. путер
  • сол и бибер
  • исецкани листови свеж босилек
  • 100г. сецкана моцарела
  • свежи чери домати

Подготовка:

Во еден сад измешајте ги зачините (сол, бибер и босилек) со рикотата за да го добиете намазот.

Ставете моцарела на кришките леб, а потоа додадете ги сецканите чери домати. На другите парчиња намачкајте дебел слој од намазот со рикота. Во тава растопете го путерот, а пред тоа преклопете ги кришките леб.

На тивок оган почнете да ги прижите своите сендвичи. Пржете додека не добијат крцкава кора.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement