• Сподели на:

Направете вкусна пилешка супа

___

Состојки:

  • 2 лажици маслиново масло
  • 1 главица кромид, ситно сецкан
  • 2 чешниња лук, ситно сецкан
  • 1л. пилешка супа од коцка
  • 2 лажички ситно рендана кора од лимон
  • 600гр. компири, излупени и исечени на коцки
  • 400гр. пилешки гради, исечени на тенки ленти
  • 400гр. млад спанаќ, сецкан

Постапка:

Сварете пилешка коцка супа во 1 литар вода.
Загрејте масло во тенџере на среден оган. Пржете ги 5 минути кромидот и лукот. Додадете ја пилешката супа и кора од лимон и оставете ги да зовријат.
Намалете ја јачината на ринглата, додадете ги компирите и варете ја супата 20 минути. Потоа додадете го спанаќот и пилешкото месо и варете ги 15-20 минути додека да се зготви месото.
Зачинете со бибер по вкус и послужете ја супата веднаш.


Оставете коментар

___