Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Мини чоколадни корпи

Потребни состојки (за 24 мини корпи):

 • 175гр брашно
 • 75гр путер
 • 1 лажица шеќер во прав
 • 3 лажици ладна вода

За фил:

 • 100gr крем путер или крем сирење
 • 1 лажица шеќер во прав
 • 50гр чоколадо
 • 1 јајце

Декорација:

 • 50гр путер
 • 50гр шеќер во прав
 • 50гр чоколадо

Начин на подготовка:

Путерот исечете го на помали коцки и измешајте со брашното дека не добиете соединета смеса. Додадете шеќер и вода колку што е потребно за да се замеси меко тесто, замотајте и оставете 15 минути во фрижидер. Развлечете тенка кора, исечете помали кругови и обложете ги калапите за мини мафини или мали метални калапи.

Измешајте крем путер и шеќер во прав, додадете малку изматено јајце и растопено чоколадо. Изедначете ја смесата и наполнете ги корпите од тесто. Ставете да се печат 15-20 минути на 180 степени. Извадете ги од калап и оставете да се излади целосно.

Изматете путер и шеќер, додадете растопено чоколадо и со помош на шприц украсете ги корпите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement