Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Медено пилешко со брокули

Потребни состојки:

 • 200гр пилешко
 • 50гр филирани бадеми
 • 250гр брокула
 • 2 чешниња лук
 • 2 кафени лажички скроб
 • сол
 • соја сос
 • маслиново масло
 • пилешка супа
 • 1 кафена лажица слатко од шумски плодови
 • 1 кафена лажица мед
 • сок од половина лимон
 • 2 лажици соја сос

Начин на подготовка:

Исечете ги пилешките гради на тенки парчиња и прелијте со соја сос. Оставете ги да се марнираат.

За тоа време ги сечеме брокулите и ги пропржуваме на масло. Додаваме исецкан лук и супа претходно растворен во малку вода. Ги додаваме и соја сосот и филираните бадеми.

Во друг сад, во кој претходно сме загреале масло , го пропржуваме пилешкото заедно со соја сос. Додаваме мед, сок од лимон, и слатко од шумски плодови. На крај, за да се згусти сосот, додаваме скроб. Добар апетит.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement