• Сподели на:

Мандарини во чоколадна глазура

___

Сакате нешто здраво, но слатко? Ви се смачи едноличниот вкус на мандарините и портокалите кои ги прејадовте последниве неколку месеци? Имаме предлог за поинакво овошни залчиња кои ќе ги обожавате!

Состојки:

  • 5 мандарини
  • 200g црно чоколадо
  • Путер
  • Кокосово брашно

Подготовка:

На една тава наместете хартија за печење. Излупете ги мандарини на парчиња и добро исчистете ги.

На пареа растопете го чоколадото. Додадете 1 лажичка путер за подобар вкус и полесно размачкување.

Секое парче мандарина до пола брцнете го во чоколадото и ставете го во тавата со мрсна хартија.

Проросете кокосово брашно и ставете во фрижидер 10 минути, додека чоколадото не се стврдне.


Оставете коментар

___