Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Мафини со спанаќ и сирење

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

– 1 чаша бело брашно

– 1 чаша пченкарно брашно

– 1 мала павлака

– 300 гр фета сирење

– 200 гр крупно исечен спанаќ

– 1 кесичка прашок за пециво

– 1/2 чаша масло

– 3 јајца

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Изматете ги јајцата, павлаката и маслото. Во одделен сад, помешајте ги брашното, прашокот за пециво и на крајот додадете ја и мешавината од јајца. Додадете сирење и спанаќ. Загрејте ја рерната на 200 степени. Во калап за мафини прелиете го тестото и печете додека мафините не нараснат и не поруменат.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

За да подготвите лажна карамела, користете меки урми и тахини, или паста од мелен семе од сусам. Иако рецептот е многу едноставен, треба да...

Fine Living

Секој од нас може да посака прекрасен и совршен одмор од соништата, во рамките на волшебните и бајковити Алпи, задолжени за создавање идеална позадина...

Route 66

Rimac Automobili на својата Фејсбук страница објави дека наскоро ќе започне сериското производство на нов електричен хиперавтомобил – моделот C_Two. Предсериската фазата започна со...

Fool Moon

Има само 22 години и за неколку минути го освои целиот свет. Инаугурацијата на Џо Бајден, како 46-ти претседател на САД, останува свежа тема....

Advertisement