Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Мафини, десерт стар 200-години

Мафин е десерт, чија популарност се зголемува во последно време.

Се подготува од бисквитно тесто, кое се збогатува со разни додатоци и се служи во индивидуални корпи за хартија. Лесно се носат, стојат во рака, вкусни се и може да се консумираат во секое време.

Првите мафини се направени во 10 век во Англија, Велс. Мафините биле храна за сиромашните во општеството, а основни состојки за правење биле остатоци леб и бисквити. Со текот на времето, тие стануваат омилен десерт на сите Британци, без оглед на нивната позиција во општеството.

Тие станале омилен појадок и неопходен додаток на попладневниот чај.  Врвот на популарноста го достигнале во 19 век, кога биле разнесувани по британските улици од страна т.н. Muffin men, придружени со звук на sвона за време на попладневните забави со чај.

Самиот збор мафин потекнува од францускиот збор moufflet, кој се однесува на леб, мек и еластичен.

Сепак, мафините како што ги знаеме денес, се служат во хартиен калап и всушност се производ на американска кујна.

Американците го забрзаа целиот процес на правење мафини и почнаа да печат слатки брзи лепчиња во одделни калапи, кои со помош на прашок за пециво растат поголеми, а не од квасец. Овој метод на производство е познат уште од крајот на 18 век, кога бил измислен прашокот за пециво.

Книгата Американскиот готвач, првиот американска книга за кулинарство објавена во 1796 година, има рецепти за мафини со прашок за пециво.

Затоа, со сигурност може да се каже дека мафините како што ги знаеме денес имаат 200годишна историја. Сепак, сè уште не е познато кој и кога прв пат започнал да користи модели за мафини за печење.

За подготовска на овој сладок деликатес…

Потребно:

  • 100 гр брашно
  • 20 гр овесно брашно
  • 1 лажица прашок за пециво
  • 75 гр шеќер
  • 3 лажици масло
  • 3 лажици јогурт
  • 1 јајце
  • 2 лажици замрзнати боровинки

Рендана кора од половина лимон

Рендана кора од половина лимон

Подготовка:

Измешајте ги заедно брашно, овесните снегулки, шеќер, прашок за пециво, сок од лимон и рендана кора.

Во друг сад измешајте масло, јогурт и јајце. Потоа додадете ги сите мешани суви состојки. Промешајте добро. Посипете една лажица брашно над боровинките и додадете ги во тестото.

Истурете ја смесата во калапот за мафини. Загрејте ја рерната на 180 степени, а кога рерната е жешка, ставете ги мафините да се печат 35 минути.

Прочитај

Green Tea

Некои луѓе едноставно се целосно посветени на својата работа, а совршен пример за тоа е Џим Бевериџ… Тој скоро наполни четириесет години работа, со...

Route 66

Range Rover 6×6, секако, со погон на сите шест тркала, изработен од компанијата T. Fotiadis Design е вистинско ремек дело. Станува збор за компанија...

Cotton Club

Брендот „ Louis Vuitton“ започнува нова колекција на кожни производи, дизајнирани од Виргил Абло, кои се дел од линијата „Таигарама“… Целиот опсег вклучува различни...

Fool Moon

Новата линија на кујни на брендот Snaidero, Way Materia, е всушност еволуција на концептот Way насочена кон чисти линии и едноставен минималистички дизајн со...