• Сподели на:

Лосос со сос од соја

___

Време на подготовка: 30 минути / ќе послужите: 4

  • ¼ шолја кафеав шеќер
  • ¼ шолја маслиново масло
  • 3 чаени лажички сос од соја
  • 2 чаени лажички суво бело вино, или вода
  • 1 кг филети од лосос
  • Парчиња од лимон за сервирање

Чекор 1

Загрејте ја рерната на 200 степени.  Подгответе ја глазурата: Во мал длабок сад истурете го кафеавиот шеќер, маслиновото масло, сосот од соја, сокот од лимон и белото вино и мешајте дури не се истопи шеќерот.

Чекор 2

Исечете го лососот на 4 еднакви парчиња, подредете ги во сад за печење, страната со кожа да биде надолу. Истурете ја подеднакво глазурата врз филетите.

Чекор 3

Печете ја рибата додека не се добие бледа розова боја внатре, и прелевајте ја на неколку минути со топлата глазура. Печете 15 до 20 минути. Послужете со парчиња лимон.


Оставете коментар

___