Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Кога не ви се готви од топло: 5 ладни салати

Сечкајте и мешајте разни вкусови, наместо да пржите. И онака на овие високи температури никој не сака мрсна храна.

За да се спасите од потење додека правите ручек, ви предлагаме да направите некоја од овие 5 ладни летни салати:

Салата од туна

Потребно ви е:

 • 2 конзерви туна
 • 3 шолји ориз
 • 300g мајонез
 • 400g павлака
 • 300g кисели краставички

Подготовка:

Оризот сварете го и помешајте го со туната, па на крај додајте ги краставичките исечени на коцки. Промешајте заедно со павлаката и мајонезот. Оладете и послужете.

koga-ne-vi-se-gotvi-od-toplo-5-ladni-salati-02.jpg

Печени пиперки во павлака

Потребни состојки:

 • 6-7 печени црвени пиперки
 • 2-3 варени јајца
 • 400g кисела павлака
 • 100g мајонез
 • Сол и зачини по желба

Подготовка:

Испечените пиперки исчистете ги и ситно исечкајте ги. Постапката повторете ја со јајцата, па измешајте. Додадете ја павлаката и мајонезот, па зачинете по желба.

koga-ne-vi-se-gotvi-od-toplo-5-ladni-salati-03.jpg
Бела салата

Потребно ви е :

 • 2 компири
 • 200g мајонез
 • 170g крем сирење
 • 400g павлака
 • 150g шунка
 • 100g кашкавал
 •  3 јајца

Подготовка:

Измешајте го мајонезот со половина од павлаката и чувајте го за филување. Изрендајте го компирот, посолете, па наредете го на дното на еден стаклен сад. Премачкајте со мајонез и павлака, а потоа наредете ја ренданата шунка измешана со крем сирењето. Пак филувајте со мајонез и павлака, а потоа додадете ги ренданите јајца и кашкавалот. Премачкајте со останатата павлака.

koga-ne-vi-se-gotvi-od-toplo-5-ladni-salati-04.jpg

Салата со јајца, печурки и пченка

Потребно ви е:

 • 4 варени јајца
 • 200g пченка
 • Млад лук или кромид
 • 2 големи варени компири
 • 8-10 свежи, проварени шампињони
 • 3 полни лажици мајонез или павлака

Подготовка:

Јајцата исечете ги на парчиња, а компирот на помали коцки. Зависно од големината, исечете ги и шампињоните на коцки или кругови. Додадете ја пченката и добро измешајте. Мајонезот измешајте го заедно со младиот кромид или лук исечен на кругови, па соединете ги со останатите состојки.

koga-ne-vi-se-gotvi-od-toplo-5-ladni-salati-05.jpg


Салата од њоки и тиквички

Потребно ви е:

 • 1 пакетче њоки
 • 1 мала тиквичка
 • 1 црвена пиперки
 • 5 лажици маслиново масло
 • 2 лажици доматно пире
 • 4 лажици пилешка супа
 • Сол и бибер

Подготовка:

Сварете ги њоките, а зеленчукот измијте го и исчистете го. Тиквичката исечете ја на текни кругови, а пиперката на тенки стапчиња и се заедно помешајте со маслиновото масло. Доматното пире измешајте го со супата додека не добиете прелив. Додајте во садот со тестенини и зеленчук, оладете и послужете.

koga-ne-vi-se-gotvi-od-toplo-5-ladni-salati-06.jpg

 

 

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Uncategorized

2 октомври е најголемиот државен празник на Република Гвинеја. На овој ден, Гвинеја ја прославува независноста од Франција. 2018 е важна година, бидејќи токму...

Совети за Секс и Врска

Ја љубам мојата сопруга и не се срамам да го покажам тоа. Ја сакам наутро, кога е без грам шминка, сонлива и со коса која...

Лице

Сите знаеме дека маскарата не би требало да ја користиме подолго од 6 месеци, колку и да е во добра состојба, а пудрата не...

Совети за Фитнес

Младата студентка Алис Лајвинг пред само година дена се одлучила да живее здраво и со таа одлука се трансформирала во фитнес кралица. Алис имала...