Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Кесадиљи со топено сирење

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 4 тортиљи

* сирење што лесно се топи

* свежи пиперки (зелени и црвени)

* шампињони

* мала главица кромид

* 2 чешниња лук

* зејтин или путер

* сол

* мексиканси зачини по избор, чили, бибер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Исечете ги пиперките, лукот, кромидот и шампињоните. Измешајте ги и зачинете. Изрендајте го сирењето.

Секоја тортиља намачкајте ја само од едната страна со зејтин или растопен путер. Загрејте ја рерната и ставете ги тортиљите со намачканата страна одоздола на садот за печење. Кога малку ќе се згрејат и ќе се опуштат наредете го сирењето, смесата, па одозгора ставете друга тортиља така што намачканата страна со зејтин или путер да биде одозгора. Добро притиснете ја горната тортиља и оставете да се пече додека не порумени. Потоа внимателно свртете ја кесадиљата на другата страна. Печете додека не порумени.

Готовите кесадиљи ставете ги на чинија и исечете ги на четвртини.

Совет: Освен со горенавадените состојки, кесадиљите може да ги филувате со продукти по желба.

Прочитај

Four Seasons

Јахтата Futura има хибридни мотори, надворешно стакло и форма на риба, заедно со многу други технологии кои ја хранат неговата одржливост… Најновиот концепт на...

Green Tea

Michael Korsго претставува најновиот машки мирис во својата колекција Extreme… Оваа линија веќе има Extreme Blue, Extreme Night, Extreme Rush, Extreme Speed, додека најновата...

Cotton Club

Со доаѓањето на Дејвид Церато во компанијата пред пет години, марката Montblanc за многу кратко време ја смени својата поделба за часовници… Префрлувајќи го...

Wall Street

Станува збор за Hanoi Golden Lake Нotel, кој е наречен така единствено заради навистина специфична причина. Според наводите, оваа 25-катна зграда е покриена со...