Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Кафе со путер

Путер во утринската шолја кафе, ова е најновиот тренд што се шири во Америка. Оваа комбинација би требала да допринесе за наша поголема продуктивност и креативност рано наутро.

Експертите велат дека кога кафето е во прашање многу е важно како се чувствуваме два часа по првата испиена шолја.

Обичната шолја кафе предизвикува глад и умор само два часа по конзумирањето. Со кафето со путер нема да ги почувствувате овие кризи во текот на целиот ден и по само една испиена шолја имате енергија за предизвиците кои ви претстојат.

Ова не е нов пронајдок, Тибетанците со генерации додаваат масло од јак во своето утринско кафе.

А еве како да подготвите една супер енергетска шолја кафе:

1. Не штедете на кафе, значи убаво наполнете ја лажицата со инстант кафе.

2. Не ја сипувајте водата во шолјата пред да зовире, но внимавајте да не ја превриете.

3. Земете една лажичка несолен, органски путер и ставете ја заедно со шолјата кафе во блендерот.

4. Мешајте сè додека не се растопи путерот.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Фотографката Никол Луиз Перкинс од Велика Британија, која моментално работи во средно училиште за деца со посебни потреби, го осмисли проектот Даун Дизни, во...

Cotton Club

Некои се сигурни дека маските кои донекаде штитат од коронавирус се модна изјава, на другите не им е грижа, па затоа ги ставаат најчестите...

Fool Moon

Лавот сака да биде во центарот на вниманието, Овенот сака личен обожавател, а Стрелецот сака авантура и некој што може да го следи неговото...

Fool Moon

Лилјанот е цвет што претставува доблест и чистота во христијанството и со тоа се поврзува со Пресвета Богородица, за што сведочат и делата на...