Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Интегрални шпагети со сос од соја

Состојки:

* 1 пакетче интегрални шпагети

* 150 г соја трошки (Виталиа)

* 1 главица кромид

* 1 чешне лук

* 1 ½ супена лажица зачин (Виталиа)

* ½ кафена лажичка сол

* 1 кафена лажичка магданос (ситно исечкан)

* 1 кафена лажичка мајчина душичка

* 400 г сос од домати

* 50 мл ладно цедено сончогледово масло (Виталиа)

Подготовка:

Сојата ставете ја во подлабок сад и прелијте ја со врела вода. Оставете ја да постои неколку минути, а потоа исцедете го вишокот на вода. Исечкајте ги кромидот и лукот на ситни коцки. Ставете ги шпагетите да се варат според упатството на пакувањето.

Кромидот и лукот ставете ги да се пржат врз загреано масло во подлабоко тавче. Откако кромидот малку ќе омекне, додадете ја сојата. Пржете околу 15 минути. Потоа додадете ги зачините, добро промешајте и тргнете го тавчето од оган.

Во подлабока чинија за сервирање, ставете ги шпагетите, прелијте ги со сосот од домати, а одозгора ставете од смесата со соја. Декорирајте со неколку ливчиња свеж магдонос и послужете додека е уште топло. Забелешка: Овие состојки се доволни за 4 лица.

Прочитај

Four Seasons

Од Патагонија до Тасманија, овие дванаесет оддалечени одморалишта се дизајнирани да одржуваат далечина и да извлечат максимум од самотија и приватност… Долго пред зборовите...

Wall Street

Секој маж сака да мириса убаво, а секоја жена сака намирисан маж. Затоа е многу важно да изберете парфем што ќе ве направи среќни....

Fine Living

Можете ли да си го замислите животот, во кој излегувате во дворот пред вашата куќа и се качувате во вашата луксузна јахта, со која...

Fool Moon

Лего додаде уште една неверојатна серија на својата Technic линија – истата со помош на Bugatti Chiron претставена во 2018 година, на која постојано...