Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Диетални компирчиња од рерна…

Доколку сте љубител на пржените компирчиња, пробајте ги нашиве крцкави и вкусни компирчиња од рерна…

Малку се оние кои можат да им одолеат на совршено испржените компирчиња, особено оние од рестораните за брза храна иако со нив, следуваат 430 калории и 23 грама масти. Доколку сакате овие бројки да ги преполовите, пробајте ги нашите компирчиња…

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

2 поголеми компири

4 лажички презла

Половина лажичка бел лук во прав

Половина лажичка сушено оригано

Половина лажичка чили пиперки во прав

Свеж мелен бибер

Морска сол, по вкус

2 белки

Малку маслиново масло

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Измијте го компирот, излупете го и сечете го на поголеми парчиња и добро протапкајте го во чиста кујнска крпа, за да биде сув. Во поголем сад, помешајте ја презлата со другите состојки. Во друг сат, изматете ги белките и во нив го извалајте го компирот, а потоа истото направете го со смесата со презла. На плехот, ставете масло и хартија за печење и наредете го компирот. Печете 30 минути на температура од 200 степени или додека не добие златножолта боја и не стане крцкав.

Напомена: Една ваква порција содржи 173 калории, 1 грам масти ( 0 грама незаситени масти ), 36 грама јаглехидрати, 3 грама влакна и 6 грама протеини.

Вкусно и диетално… Уживајте !

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Најновиот дом на брендот Versace сака да го направи вашиот ентериер уште помодерен … Италијанскиот луксузен бренд штотуку ги отвори вратите на својата нова...

Fool Moon

Во последната година видовме дека се сменија многу од она што го знаевме. Сепак, некои работи и понатаму остануваат исти. Социјалните мрежи сè уште...

Green Tea

Ви откриваме сè што треба да знаете! Во заедницата на нутриционисти, познати по специјалните хранливи состојки, но и разни животински и растителни производи што...

Cotton Club

Во свет каде што зборовите пандемија, карантин, вакцина и ограничувања се користат почесто отколку што би сакале, модата нè потсетува дека треба да се...

Advertisement