Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Чоколадни ѕвездички

Потребни состојки:

 • 150гр брашно
 • 100гр густин (пченкарно брашно)
 • 60гр шеќер
 • 30гр какао
 • 125гр путер
 • 1 јајце
 • 2 лажици слатка павлака или млеко

Фил:

 • 100гр бело чоколадо
 • 50мл слатка павлака
 • 3 лажици ликер од кокос или рум

Глазура:

 • 100гр чоколадо
 • 3 лажици масло

Начин на подготовка:

Замесете тесто од наведените состојки, замотајте во фолија и ладете во фрижидер 30 минути. Тестото развлечете го тенко, со модли правете ѕвезди, а потоа со помала округла модла извадете ја средината на половина од ѕвездите. Печете на 190 степени околу 7-8 минути.

За фил, растопете бело чоколадо на пареа, додадете слатка павлака и кога малку ќе се олади додадете ликер. Премачкајте ги бисквитите без отвор.

За глазура, растопете чоколадо со малку масло, прелијте ги ѕвездичките со отвор и кога глазурата ќе се стегне споете ги со премачканите бисквити.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement