Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Чајни колачи со бадем

СОСТОЈКИ

 • 3 чаши брашно
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • 1/4 лажичка сол
 • 2 стапчиња (1 чаша) Несолен путер, на собна температура
 • 1 1/2 шолји темно-кафеав шеќер
 • 2 големи јајца
 • 2 лажички мелен цимет
 • 1 1/2 лажички мелен ѓумбир
 • 1/2 лажичка морско оревче
 • 1/4 лажичка мелено каранфилче
 • 1/4 чаша сецкани бланширани бадеми

20.02 CAJNI KOLACI SO BADEM

ЧЕКОР 1

Потребни се 2 мини тави со проѕирна фолија.

ЧЕКОР 2

Измешајте ги заедно брашното со сода бикарбоната и солта. Путерот со шеќерта измиксирајте ги на средна брзина, 4 минути. Намалувајте ја брзината на миксирање. Додадете јајца и зачини. Спојте ја смесата со брашното. Направете три дела од смесата.

ЧЕКОР 3

Ставете го тестото во тава, и покријте го цврсто со проѕирна фолија. Замрзнете го  до 1,5 час (или до 1 месец).

ЧЕКОР 4

Загрејте ја рерната на 220 степени. Замрзнатото тесто да се остави да се одмрзне, да омекне малку. Поделете го тестото на осум  парчиња со остар нож.

Останатато тесто повторно замрзнете го.

ЧЕКОР 5

Над колачињата наредени како листови додаваме 2-3 парчиња бадем.

Печете ги додека не добијат темна кафена боја, 10 минути. Изладете ги на решетката.

Повторете.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Лепа Брена во една прилика раскажа како го запознала сопругот Боб: – Кога го запознав Боб, ми се допадна неговата спонтаност и искреност. Знаев...

Green Tea

Гранола е, за оние кои не знаат, се крцкави мусли, кои сите ги сакаме, а се наоѓа претежно во готова амбалажа, со многу додаден...

Fine Living

Кармини, палети за сенки, четки за шминка и многу повеќе После нејзината соработка со брендот Supreme, Pat Mcgrath ги претстави сите производи за шминка...

Fool Moon

Депресивен и многу мистериозен знак. Честопати се крие зад маската на шегаџија, успешна на работни места за кои е потребна динамика – маркетинг, професионален...