• Сподели на:

Брзи мини палачинки

___

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 1 канче кисело млеко со ниска масленост

* 15 лажици брашно

* 2гр сол

* 3 јајца

* 2гр сода бикарбона

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Изматете ги јајцата со помош на жица, заедно со солта.
Кон млекото додадете ја сода бикарбоната и добро промешајте.
Измешајте го млекото и сода бикарбоната со изматените јајца.
Додавајте од брашното лажица по лажица, внимателно мешајќи.
Печете ги палачинките во силно загреано масло, земајќи од смесата со лажица и ставајќи во маслото. Печете од двете страни.


Оставете коментар

___