Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

БРЗА И ЕДНОСТАВНА : РЕЦЕПТ ПО КОЈ СИТЕ ПОЛУДЕА!

Оваа брза и едноставна торта за подготовка е премногу вкусна и затоа  одлучивме да Ви ја препорачаме.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ

За КОРАТА :

* 650 гр. мелени чоколадни бисквити

* 150 гр. стопен путер

* шеќер во прав ,доколку е потребно;

 

За КАРАМЕЛ :

*  130 гр путер
* 1.2 дл  јаворов сируп
* 380 гр кафеав шеќер
* 1,7 дл слатко кондензирано млеко (варен со шеќер како густ сируп)
* 100 гр сецкани кикирики

За ФИЛОТ потребно е:

* 250 гр сецкани темно чоколадо
*2,5 дл павлака павлака за готвење
* 60 грама путер

 ПОДГОТОВКА:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Во сад измешајте ги бискитите со путерот и 5-7 лажици шеќер во прав. Од смесата направете кора, ставете ја во сад со должина од 20 см , цврсто притиснете ја и печете 10 мин. Отакако ќе се испече кората  се остава добро да се излади.

КАРАМЕЛ: Во сад растопете го путерот и додајте го јаворовиот сируп и кафеавиот шеќер откако путерот ќе се растопи. Ги мешате 3-4 минути , додека не се згусне добро и потоа тргнете го да се излади. Потоа во истиот сад го додавате млекото и кикириките и се меша се додека смесата не се згусне добро, тргате на страна и чекате да се олади. Колачот се остава да стои во фрижидер околу 30 минути.

 

 

 

 

 

 

Прочитај

Wall Street

Piaget Altiplano Ultimate го пронајде своето место меѓу светските рекорди, сместувакќи 167 поединечни делови во куќиште длабоко 2 mm без било каков компромис. И...

Fine Living

Во изминатите неколку недели, New York е на насловите во сите вести и весници како град кој е најсилно погоден од корона вирусот… Ситуацијата...

Cotton Club

Долгогодишното лице на брендот Prada, моделот Freja Beha Erichsen, го освои водечкото место во својата нова кампања пред есен 2020…. Фотографирала David Sims, се...

Green Tea

Иноваторите од компанијата Matrix Industries ги слушнаа нашите поплаки и го креираа Juno – уред кој може инстант да ги разлади вашите омилени пијалоци....