Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Бешамел лазања

Потребни состојки:

 • ½ кг лазањи
 • литар млеко
 • 3 лажици брашно
 • 125гр путер
 • малку морско оревче
 • 300гр мелено месо
 • кромид
 • 2 моркови
 • сол
 • бибер
 • оригано
 • чаша кечап

Начин на подготовка:

Месото пропржете го со лук, додадете морков исецкан на коцки и кечап, зачинете и динстајте уште малку. Сварената тестенина ставете ја во огноотпорна чинија, додадете сос од месо и измешајте. Направете бешамел сос, прелијте преку тестенините и кратко запечете во рерна.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Advertisement